Egy különös bőrszárazság – az atópiás dermatitisz
Viszketés, bőrszárazság, csak adott bőrfelületen való tünetek, bőrvörösség, kisméretű hólyagok és göböcskék megjelenése a bőrön – ez az atópiás dermatitisz, az atópiás ekcéma. Sok esetben már az élet első hónapjaiban jelentkezik a kisbaba arcán, fejbőrén, a pelenka érintkezési helyein nedvedző, pörkösödő kiütéssel. Gyakran egyéb allergiás betegségek is társulhatnak hozzá. Lássuk közelebbről is, mi jellemző erre a betegségre, és hogyan kezelhető?
Tünetek és okok
Az atópiás dermattisz veleszületett allergiás hajlam (az ún. atópia) alapján kialakuló, vissza-visszatérő, krónikus jellegű, igen gyakori betegség. Legfontosabb jellemzői a viszketés, a bőr szárazsága, és a jellegzetes helyi megjelenés.
A bőr szárazságán kívül jellemzője a bőrvörösség, a már említett kisméretű hólyag- és göbképződés, valamint a nedvedzés. Krónikus esetben további tünete lehet a hámlás és a bőr megvastagodása is. Kisbabáknál főleg az arcon, míg nagyobb gyermekeknél, felnőtteknél inkább az ízületeken, mégpedig azok hajlító felszínén jelenik meg a gyulladás, de testszerte bárhol előfordulhat.
Kialakulásában fontos szerepet játszik a genetikai háttér. Vezető tünet a viszketés, az arcon és az ízületek feletti megjelenés, a krónikus lefolyás. Előfordulhat, de nem igazán jellemző a "demografizmus"-nak nevezett tünet, amit sokan ismerhetnek orvosi vizsgálat alkalmával: a bőr megkarcolása után jelentkező látványos kifehéredés. Jellemző lehet a csecsemőkori első tünetészlelés, a kötőhártya gyakori gyulladása, valamint pigmenthiányos foltok megléte, esetleg a gyakoribb vírusos bőrfertőzés is.
Szerencsés, hogy az esetek mintegy 80%-ban igazolható az allergiás eredet.
Milyen tényezők provokálhatják?
Gyermekeknél:
- nem kellő időben és módon bevezetett táplálék
- helytelenül alkalmazott kozmetikum
- nem megfelelő bőrápolás
- allergénben dús környezet (házipor atka, állati szőr, stb.)
- irritáló anyagok (dohányfüst, légszennyezés)
- ha a gyermek magas pollenkoncentráció idején született
- visszatérő bőrfertőzés
Felnőtteknél:
- stresszes életmód
- nők esetében hormonális okok (menstruáció, terhesség, változókor)
- hidegebb időjárás, hideg évszakok
- egyes élelmiszerek és/vagy kozmetikumok
Diagnózis, kezelés
Az orvosi diagnózis a klinikai tünetek alapján mondható ki, de természetesen fontos a háttérben levő ok tisztázása is. Pl. ha az atópiás dermatitisz hátterében valamely élelmiszer-allergia áll, akkor a helyi kezelés mellett kerülni kell annak teljes fogyasztását. A diagnózishoz bőrteszt és vérvizsgálat tartozik. A kezelés lényege a fenti provokáló tényezők kerülése, a gondos és figyelmes bőrápolás, az orvos által rendelt gyógyszeres kezelés, esetleg fényterápia.
Tanácsok és tippek a betegnek. Mit tegyünk?
1. Fürdés helyett zuhanyozzunk! Így kevésbé lesz száraz a bőrünk.
2. Használjunk fürdőolajat, fürdőkrémet szappan helyett!
3. Kerüljük a forró vizet és a habfürdőket!
4. Párásítsuk télen a fűtött lakást!
5. Használjunk rendszeresen olyan tartósítószer-mentes és - ha lehet- illatanyag-mentes testápolót, melyek képesek visszazsírozni a bőrt! Kifejezetten hatásosak a ceramid tartalmú krémek.
6. Szintetikus helyett inkább könnyű pamutruhát viseljünk! Kerüljük az izzadást!
7. A jól bevált mosóport, kozmetikumot ne cseréljük újabbra!
8. Öblítsük ki alaposan a ruhánkat!
9. Kerüljük a testi megerőltetést, a szaunát az izzadás miatt!
10. Ne vakarjuk bőrünket, ez csak fokozza a tüneteket!
11. Relaxáljunk rendszeresen!
12. Töltsünk lehetőleg minél több időt a napon a napozás általános szabályainak betartása mellett!
13. Figyeljünk táplálkozásunkra: a táplálékban esetlegesen előforduló provokáló faktorokat próbáljuk meg kideríteni és azokat elkerülni!
14. Gyermekeknél különösen fontos az anyatejes táplálás, új ételek megfelelő időpontban történő bevezetése.
Megjelent az Egészségbarát magazin 2017. téli számában
Kép:Pixabay