Vigyázat! Télen is utolérhet a kötőhártya-gyulladás!
Szemünk a legfontosabb és legérzékenyebb érzékszervünk, ezért annak bármely betegsége, vagy akár a szemet érintő kisebb probléma is számos kellemetlenséggel járhat. Különösen jellemző ez pl. a kötőhártyát, a szem egyik legkülső rétegét érintő gyulladások, fertőzések esetén, amikor a szem vörös, éget, viszket és váladékozik.
Melyek lehetnek az okok?
Legtöbbször vírus- vagy baktériumfertőzés következménye. Rendkívül sokféle oka lehet, pl. nyáron a strandolás, az uszodavizek nem megfelelő higiéniája, allergiás reakció, szembe került idegentest, szembe cseppent vegyszer, por, stb. Az őszi-téli időszakban jellemző lehet a wellness során, beltéri uszodákban szerzett bakteriális fertőzés, vagy a "járványos" víruseredetű kötőhártya-gyulladás, mely a szaruhártyát is érintheti. Épp ezért nemcsak a nyári időszakban kell beszélnünk róla, hanem egész évben aktuális probléma.
A kötőhártya-gyulladás fajtái és jellemzői:
Bakteriális fertőzés:
"vastag", sárgászöld, gennyesbe hajló váladékozás, a szempillákon pörkök. Inkább nyáron és a strandolás kapcsán fordul elő. Wellness, uszodahasználat miatt az év egyéb szakaiban is előadódhat.
Vírusfertőzés:
gennyes váladék nincs, a szem vörös, duzzadt, a szaruhártya is érintett. A váladék vízszerű, idegentest érzés áll fenn. Inkább az őszi-téli időszakban gyakoribb.
Allergiás eredetű:
a szem viszket, vörös, nedvedzik. A szemhéj duzzadtabb. Főleg a pollenes évszakokban fordul elő.
Vegyi és gyógyszerreakciók:
okozhatja pl. szemészeti tartósítőszer, atropin, a kontaktlencse-ápoláshoz használatos folyadékok.
Mechanikus hatások:
a szembe került idegentestek okozta sérülés.
Száraz szem szindróma:
csökkent könnytermelés. Esetleg autoimmun betegség kísérőtünete lehet.
Diagnózis és kezelés:
A szemész a jellemző tünetek alapján azonosítja, milyen típusú kötőhártya-gyulladás áll fenn.Réslámpás vizsgálattal látja a kötőhártya vörösségét, azonosítja az esetleges gennyes váladékot a szemben. Allergiás kötőhártya-gyulladásnál a szemviszketés vezető tünet, a váladék tiszta. Csak az orvos tud helyes kezelést ajánlani. Alább néhány hasznos tanács szerepel a betegek számára.Baktérium okozta szemfertőzést általában helyi antiibiotikumokkal, 3-5 napon át alkalmazott antibiotikus szemcseppekkel és szemkenőcsökkel kezelik. Ha a szemfertőzés nem szűnik meg a fenti időtartam alatt, forduljon újra szemorvosához!
Néhány hasznos tanács kötőhártya-gyulladás esetén:
Ne nyúljon a szemébe, ne dörzsölgesse!
Minél gyakrabban mosson kezet!
Kerülje egyes tárgyak közös használatát, mint pl. törölköző, hölgyeknél a szemfesték!
A kontaktlencséket az előírásoknak megfelelően kell használni, a tárolószert naponta cserélni!
Kötőhártya-gyulladás idején használjon szemüveget, a gyógyulást követően térjen csak vissza a kontaktlencsére!
Gyermekeinkre fokozottan figyeljünk: bölcsődében, óvodában gyakran kialakulhat szemfertőzés.
Megjelent az Egészségbarát magazin 2017. téli számában
Скачать файл